istanbul vizyon osgb is guvenligi

Başlangıç » Genel » OSGB Nedir?

OSGB Nedir?

Reklamlar

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) 27 Kasım 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde belirtildiği üzere iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri veren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlardır. Yönetmelikte belirlenen iş sağlığı hizmetlerinin kapsamında şirketlere iş yeri hekimi ve sağlık personeli tahsis etmek, iş güvenliği hizmetlerinin kapsamında ise iş güvenliği uzmanı tahsis eder.
Ancak Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar oldukları için OSGB’ler şirketlere insan kaynağı sağlayan birer danışmanlık firması değil, yasalar ve yönetmeliklerce belirlenmiş ceza-i sorumlulukları olan firmalardır.
30 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na göre 2 ve daha fazla çalışanı olan bütün şirketler işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli hizmeti almakla yükümlü olacak. Şirketler bu yükümlülüklerini, ilgili personeli kadrolarında bulundurarak veya bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) alarak karşılayabilirler. Alınması gereken yasal minimum hizmet süresi şirketin çalışan sayısına ve tehlike sınıfına göre değişkenlik gösterir.

 

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) hizmet almanın avantajları aşağıda sıralanmıştır.

* OSGB tarafından görevlendirilen işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, sağlık personeli düzenli olarak koordinatörümüz tarafından denetlenerek, çalışandan kaynaklanabilecek hatalar ortadan kaldırılacaktır.

* İşletme körlüğünü ortadan kaldırarak, deneyimli bir kadro tarafından eksikler ve gereklilikler rapor halinde sunulacaktır.

* Şirketinizdeki eksikliklerin giderilmesi için uzmanlarımız tarafından öneriler getirilecektir.

* Bakanlıkla ilgili yasal süreç OSGB tarafından takip edilerek işverene rapor halinde sunulacaktır.

* İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı, Sağlık elemanı görevlendirme yükümlülüğünüz olmayacak.

* İSGB kurmanız durumunda bulundurmanız gereken odaları ve “Asgari Malzeme Listesi”ndeki malzemeleri bulundurma zorunluluğunuz olmayacak.

* İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Sağlık Tetkikleri vb. hizmetleri ayrı kişi ve kurumlardan almak yerine tek noktadan hizmet alabileceksiniz.

* Hizmet karşılığı verilen faturanın gider olarak gösterilebilmesi.

* OSGB tarafından sürekli ve kaliteli hizmet sunumu.

* Şirketinizde görevlendirilecek uzmanlarımız sadece eksikleri tespit etmeyecek, çözümünde de katkı sunacaktır.

* OSGB gizlilik ilkesini baz alarak çalışan ve tarafsız olarak denetimlerini yapabilecektir.

* İşçilerin sağlık gözetimine ve çalışma ortamının gözetimine ait bütün bilgileri işveren adına kayıt altına alınacak, saklanacak ve gerekli istatistikler oluşturulacaktır.

* OSGB işveren adına Bakanlıklar ile ilgili tüm yasal süreçleri takip edecek ve işverene raporlama yapacaktır.

 

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: